XII Festiwal Poezji Słowiańskiej

c_370_300_16777215_00_images_wydarzenia_poezja2019_3.jpg9 listopada w saloniku „Domu nad Łąkami” mieliśmy wielką przyjemność gościć Festiwal Poezji Słowiańskiej. Była to już XII edycja tego niezwykłego i niepowtarzalnego wydarzenia. Aleksander Nawrocki – poeta, pisarz, eseista, krytyk, tłumacz, redaktor i wydawca „Poezji dzisiaj” oraz organizator całego przedsięwzięcia – przyjechał do Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich by porozmawiać o poezji. Miejsce na taką rozmowę, czyli salon w domu Nałkowskich, wydaje się być idealne. Rozmowy o kulturze, nauce, sztuce i literaturze były czymś naturalnym w tym miejscu od samego początku jego istnienia. Ten maleńki salonik gościł pod koniec XIX i w pierwszych dekadach XX wieku wybitnych myślicieli i twórców, i dziś Muzeum pragnie podtrzymywać tę tradycję. Pierwsza cześć spotkania poświęcona została opowieści o Syberii. Wizytach redaktora Nawrockiego w dalekiej Jakucji w związku z tamtejszymi festiwalami poetyckimi, o podobieństwach i różnicach między naszymi kulturami oraz o książce „Jakucja i ja”, będącej podsumowaniem tych podróży na wschód.

(fragment)

„Żyłam w pradawnych dziejach
Błękitnych Turkijczyków
I przed czasami zwycięstw