Narodowe Czytanie 2019

„W tej rozwianej nicości, w tej żółtej nirwanie mogliśmy byli zajechać poza czas i rzeczywistość i pozostać już na zawsze w tym krajobrazie, w tym ciepłym jałowym wianiu (…)”

c_370_300_16777215_00_images_czytanie2019_6-7a.jpg7 września w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie o godz. 17.00 miało miejsce spotkanie w ramach akcji Narodowe Czytanie. Na to wydarzenie, spośród ośmiu tekstów, wybrana została nowela pisarza związanego z Zofią Nałkowską – Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”. W czasie spotkania Elżbieta Bujak, w krótkim wykładzie dotyczącym Brunona Schulza wskazała zarówno najważniejsze wątki z jego biografii, jak i podkreśliła bajkowość i nieoczywistość dzieł, które wyszły spod pióra tego nieodżałowanego artysty.

Tekstu noweli pt. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” wysłuchano w interpretacji Arkadiusza Głogowskiego.

„Jak w starym romansie obracały się zżółkłe karty krajobrazu coraz bledsze i coraz bezsilniejsze, jakby się miały skończyć jakąś wielką rozwianą pustką. W tej rozwianej nicości, w tej żółtej nirwanie mogliśmy byli zajechać poza czas i rzeczywistość i pozostać już na zawsze w tym krajobrazie, w tym ciepłym jałowym wianiu — nieruchomy dyliżans na wielkich kołach, uwięzły wśród obłoków na pergaminie nieba, stara ilustracja, zapomniany drzeworyt w staroświeckim rozsypanym romansie — gdy woźnica ostatkiem sił szarpnął lejce i wyprowadził landarę ze słodkiego letargu tych wiatrów i skręcił w las.” Bruno Schulz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”

gallery1 gallery1 gallery1

2019  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template