background
logotype
image1 image2 image3

Osobiste opowieści

Czytaj więcej: Osobiste opowieści„Stół kobiet” to działanie mające pokazać współczesną mieszkankę Wołomina przez pryzmat jej osobistej opowieści o kobietach dla niej najważniejszych. Panie Sylwia Carzyńska, Aurelia Sobczak i Elżbieta Lewkowicz gościły w projekcie w ostatni wtorek.

Czytaj więcej: Osobiste opowieści

Zofia Nałkowska – „Granica” i „Medaliony”

Pragniemy poinformować, że na kanale YouTube Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie jest od 30 czerwca dostępna lekcja muzealna pt. „Zofia Nałkowska – „Granica” i „Medaliony””. Lekcja dostępna jest w wersji z napisami pod linkiem 

Czytaj więcej: Zofia Nałkowska – „Granica” i „Medaliony”

Tym razem pogoda sprzyjała kobietom

Czytaj więcej: Tym razem pogoda sprzyjała kobietomTym razem nad „Stołem kobiet” świeciło słońce od pierwszego do ostatniego nagrania. W parku opowiadały o „swoich” kobietach Panie: Marzena Kubacz, Ewa Dądalska i Maja Sobczak.

Czytaj więcej: Tym razem pogoda sprzyjała kobietom

Wykład o Wacławie Nałkowskim

Czytaj więcej: Wykład o Wacławie NałkowskimW ramach realizacji projektu „Ja cała się z tego składam” we wnętrzach Muzeum realizowane było nagranie do krótkiego wykładu o Wacławie Nałkowskim.

Czytaj więcej: Wykład o Wacławie Nałkowskim

Kobiety w deszczu

Czytaj więcej: Kobiety w deszczuW „Domu nad Łąkami” praca nad „Stołem kobiet” trwa mimo niepewnej aury. Deszczu nie bały się Panie: Adrianna Zbrzeźniak, Sylwia Łaskowska i Anna Klamczyńska.

Czytaj więcej: Kobiety w deszczu

Pracujemy przy "Stole kobiet"

Czytaj więcej: Pracujemy przy Kolejny owocny, choć z kapryśną pogodą, dzień pracy nad „Stołem kobiet”. Tym razem swoimi opowieściami podzieliły się z nami cztery Panie: Danuta Michalik, Katarzyna Grubek, Zofia Michalik oraz Jolanta Boguszewska.

Czytaj więcej: Pracujemy przy "Stole kobiet"

Deszczowy "Stół kobiet"

Czytaj więcej: Deszczowy Za nami kolejny dzień pracy nad „Stołem kobiet”, kolejne historie wspaniałych wołominianek: Joanny Hołubickiej, Elżbiety Radwan i Krystyny Gostyńskiej. Projekt „Ja cała się z tego składam” realizowany jest w ramach programu „Kultura w sieci” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Deszczowy "Stół kobiet"

Fortepian jak nowy!

Czytaj więcej: Fortepian jak nowy!„Warszawa, 20 VII 1949

W Ministerstwie Kultury i Sztuki załatwiam definitywnie fortepian.”

Z. Nałkowska

Pierwsze trzy kwartały 1949 r. upłynęły Zofii Nałkowskiej na zabiegach związanych z pozyskaniem fortepianu – instrumentu, bez którego nie wyobrażała sobie swojego domu, niezależnie od tego, czy to było mieszkanie w mieście czy letnia siedziba na wsi. Przedwojenny instrument straciła razem z całym dobytkiem w Powstaniu Warszawskim, ten powojenny towarzyszył jej do końca życia. Po śmierci pisarki fortepian przez wiele lat użytkowany był przez uczniów szkoły muzycznej w Warszawie. Powrócił w końcu do salonu Zofii wraz z nastaniem XXI wieku. W „Domu nad Łąkami” jego niepowtarzalny dźwięk rozbrzmiewał przez lata aż nadszedł czas, gdy należało pochylić się nad nim i zadbać o jego stan. Pod koniec 2019 r. wyjechał do pracowni Pianin i Fortepianów. Dziś powrócił z nowym blaskiem i można go ponownie podziwiać w salonie „Domu nad Łąkami”.

Czytaj więcej: Fortepian jak nowy!

„CHOUCAS. POWIEŚĆ INTERNACJONALNA”

Czytaj więcej: „CHOUCAS. POWIEŚĆ INTERNACJONALNA”W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni ograniczyć swoją aktywność do niezbędnego minimum, Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich postanowiło zaproponować Państwu kilka lektur na umilenie czasu kwarantanny. Oto pierwsza z nich: „Choucas. Powieść internacjonalna” Zofii Nałkowskiej opublikowana w 1927 roku.

Czytaj więcej: „CHOUCAS. POWIEŚĆ INTERNACJONALNA”

2020  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template