background
logotype
image1 image2 image3

„Ukochana Moja…”

Czytaj więcej: „Ukochana Moja…”Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie serdecznie zapraszają 15 lutego 2020 r. godz. 17.00 na spotkanie pt. „Ukochana Moja…” - Listy Wacława Nałkowskiego do Anny w interpretacji Aleksandry Gotowickiej i Szymona Kołodzieja. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie.

Zaangażowanie jako postawa

Czytaj więcej: Zaangażowanie jako postawaMuzeum Zofii i Wacława Nałkowskich zaprasza 30 stycznia 2020 roku o godzinie 17.00 na spotkaniez prof. Andrzejem Mencwelem„Zaangażowanie jako postawa. Rozmowa o Wacławie Nałkowskim”Prowadzenie Anna Łazar.

W czwartkowy wieczór w rozmowie z prof. Andrzejem Mencwelem przybliżymy postać Wacława Nałkowskiego  - świetnego przedstawiciela polskiej inteligencji przełomu wieku XIX i XX, piewcy postępu, emancypacji i etosu pracy. Trzy główne nurty jego aktywności to geografia, pedagogika i publicystyka. Prace Wacława Nałkowskiego w dziedzinie geografii stanowiły kamień milowy w rozwoju dyscypliny w Polsce. To właśnie on napisał pierwszy od czasów Oświecenia podręcznik do geografii fizycznej. Potrafił przekazać swoją pasję uczennicom. Całe życie zarabiał bowiem jako nauczyciel w pensjach dla panien i na Uniwersytecie Latającym. Maria Czaplicka – badaczka Syberii i pierwsza Polka, która uzyskała w Oksfordzie tytuł uniwersytecki pisała, że lekcje Wacława Nałkowskiego zadecydowały o jej naukowych wyborach. Nota bene jej brat był w Wołominie lekarzem, zaś ona sama odwiedzała Dom nad Łąkami i przyjaźniła się z Zofią Nałkowską. Wacław Nałkowski był szermierzem emancypacji kobiet, walczył o wolności demokratyczne w dziedzinie myśli i kultury, a jego płomienne, sarkastyczne polemiki do dziś nie tracą temperatury.

Czytaj więcej: Zaangażowanie jako postawa

Domu drogi…

Czytaj więcej: Domu drogi…Pod koniec lata 1895 roku na ostatniej na zachód parceli Wołomina ukończona została budowa letniego domu dla Wacława Nałkowskiego i jego najbliższych. W 2020 roku przypada 125. rocznica powstania domu, początkowo zwanego po prostu Górkami a od 1925 roku domem nad łąkami. Z tej okazji Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich na swoim profilu fb publikuje nowy cykl wypisów z literatury Zofii Nałkowskiej pt. „Domu drogi…”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą propozycją Muzeum oraz do śledzenia naszego profilu na fb.

Wigilia muzealników w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Czytaj więcej: Wigilia muzealników w Muzeum Romantyzmu w OpinogórzeNa tegoroczne X Mazowieckie Wigilijne Spotkanie Muzealników i Przyjaciół Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki oraz Muzeum Romantyzmu zaprosiło wszystkich do Opinogóry. Spotkanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów na grobie Janusza Królika - wieloletniego dyrektora Muzeum Romantyzmu i od zwiedzania odrestaurowanych podziemi grobowych opinogórskiego kościoła, gdzie od niedawna można oglądać również wykonany w pięknym marmurze pomnik wieszcza Zygmunta Krasińskiego.

Czytaj więcej: Wigilia muzealników w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Wesołych Świąt!

Czytaj więcej: Wesołych Świąt!Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku życzy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie

Świątecznie w Muzeum

Czytaj więcej: Świątecznie w MuzeumSerdecznie zapraszamy na rodzinne spotkanie pt. „Świątecznie w Muzeum”
8 grudnia 2019 roku o godz. 15.00
Opowiadanie Marii Dąbrowskiej pt. „Boże Narodzenie” przeczyta Aurelia Sobczak, zespół Mamofonia wykona koncert „Muzyka na Boże Narodzenie” a dla najmłodszych gości przygotowane są świąteczne warsztaty plastyczne.
W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu 22 786 22 19 w godz. 10.00 – 15.00

 

XII Festiwal Poezji Słowiańskiej

Czytaj więcej: XII Festiwal Poezji Słowiańskiej9 listopada w saloniku „Domu nad Łąkami” mieliśmy wielką przyjemność gościć Festiwal Poezji Słowiańskiej. Była to już XII edycja tego niezwykłego i niepowtarzalnego wydarzenia. Aleksander Nawrocki – poeta, pisarz, eseista, krytyk, tłumacz, redaktor i wydawca „Poezji dzisiaj” oraz organizator całego przedsięwzięcia – przyjechał do Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich by porozmawiać o poezji. Miejsce na taką rozmowę, czyli salon w domu Nałkowskich, wydaje się być idealne. Rozmowy o kulturze, nauce, sztuce i literaturze były czymś naturalnym w tym miejscu od samego początku jego istnienia. Ten maleńki salonik gościł pod koniec XIX i w pierwszych dekadach XX wieku wybitnych myślicieli i twórców, i dziś Muzeum pragnie podtrzymywać tę tradycję. Pierwsza cześć spotkania poświęcona została opowieści o Syberii. Wizytach redaktora Nawrockiego w dalekiej Jakucji w związku z tamtejszymi festiwalami poetyckimi, o podobieństwach i różnicach między naszymi kulturami oraz o książce „Jakucja i ja”, będącej podsumowaniem tych podróży na wschód.

Czytaj więcej: XII Festiwal Poezji Słowiańskiej

Relacja z odsłonięcia Ławeczki

Czytaj więcej: Relacja z odsłonięcia ŁaweczkiUczciliśmy 135. rocznicę urodzin Zofii Nałkowskiej odsłaniając ławeczkę z rzeźbą pisarki .

Kim oficjalnie była Zofia Nałkowska wszyscy doskonale wiemy: pisarką, autorką „Granicy” i „Medalionów”, członkiem Polskiej Akademii Literatury, wielką damą na salonach literackich i politycznych. Kobietą spełnioną zawodowo i ze skomplikowanym życiem osobistym. Ale w tym dniu przez chwilę zastanowiliśmy się kim była dla Wołomina, co takiego zrobiła dla naszego miasta, że mieszkańcy postanowili zmobilizować się i wystąpić z wnioskiem do Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego i w tak okazały sposób upamiętnić pisarkę?

Czytaj więcej: Relacja z odsłonięcia Ławeczki

Pięciu wspaniałych - opowieść o skamandrytach

Czytaj więcej: Pięciu wspaniałych - opowieść o skamandrytachMuzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie serdecznie zaprasza 23 listopada 2019 roku o godz. 17.00 na opowieść Marii Balickiej o skamandrytach pt. „Pięciu Wspaniałych”
Wiersze w interpretacji Krzysztofa Krupińskiego

Wstęp wolny

Czytaj więcej: Pięciu wspaniałych - opowieść o skamandrytach

Podkategorie

2020  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template