background
logotype
image1 image2 image3

Najszczersze kondolencje

Łącząc się w żałobie i smutku z Panią Małgorzatą Izdebską po śmierci męża Siemisława Izdebskiego, pragniemy złożyć najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie i najbliższym zmarłego.

Pracownicy
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich

Groby patronów przygotowane na swięto

Czytaj więcej: Groby patronów przygotowane na swiętoKorzystając z pięknej pogody pracownicy Muzeum im. Nałkowskich zabrali się za prace porządkowe na grobach swoich patronów.

Czytaj więcej: Groby patronów przygotowane na swięto

Kobiety piszące. Tropy.

Czym jest i do kogo skierowany jest projekt badawczy „Archiwum kobiet: piszące”, od jak dawna prowadzone są prace w ramach tego projektu i kto tworzy zespół badawczy oraz dlaczego dziś warto podążać tropami kobiet piszących – o tym rozmawiały prof. Monika Rudaś-Grodzka, dr Katarzyna Nadana-Sokołowska, dr Emilia Kolinko oraz Anna Łazar. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się zapisem tego spotkania na kanale You Tube Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich.

Czytaj więcej: Kobiety piszące. Tropy.

Maria Balicka (08.09.1943 – 02.09.2020)

Czytaj więcej: Maria Balicka (08.09.1943 – 02.09.2020)Tak trudno żegnać wspaniałych ludzi, jeszcze trudniej, gdy jest to ktoś bliski…

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 2 września zmarła Pani Maria Balicka – niezmordowana propagatorka wiedzy o wielkich ludziach, tradycjach i kolei; wspaniała, dzielna kobieta i przyjaciółka Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich.

Pani Mario, dziękujemy za wykłady o Reymoncie, pierwszych polskich posłankach, tradycjach wielkanocnych, skamandrytach; dziękujemy za spacery po Powązkach i cmentarzu kobyłkowskim, dziękujemy za nasze „muzealne” rozmowy. Pani Mario, będziemy za Panią tęsknić…

Chopin na pożegnanie

Czytaj więcej: Chopin na pożegnanieOstatnia niedziela sierpnia i ostatni letni koncert w „Domu nad Łąkami”. Lato Muzeum im. Nałkowskich pożegnało utworami skomponowanymi przez Fryderyka Chopina w brawurowej interpretacji Aleksandry Świgut. W pierwszej części koncertu pianistka wykonała Barkarolę i Sonatę b-moll - tak dynamiczne i niepokojące jak niedzielna aura. W drugiej części spotkania zabrzmiały Mazurki, Walc Es-dur i na koniec Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur a wszystko bez ani jednej kropli deszczu.

Czytaj więcej: Chopin na pożegnanie

Sierpień, Mozart i Bach

Czytaj więcej: Sierpień, Mozart i BachZ saloniku „Domu nad Łąkami” w czasie dziewiątego letniego koncertu rozbrzmiewały, na tarasy i park przy Muzeum menuety, arie, walce i polonezy a wszystkie w fantastycznych interpretacjach duetu kameralnego Moniki Walter-Rosiak i Anny Przybysz. Kompozycje, m. in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Maurice’a Ravela i Łukasza Wosia na flet i fortepian, umiliły niedzielne popołudnie gościom zgromadzonym na wołomińskich Górkach, którym za obecność serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej: Sierpień, Mozart i Bach

Wielki Polonez ES-dur

Czytaj więcej: Wielki Polonez ES-dur„Zastanawiałam się, co powinno zabrzmieć 16 sierpnia, zaraz po 14 i 15, i nie mogło to być nic innego jak Polonezy” - zdradziła pani Maria Ludwika Gabryś-Heyke tuż po zakończonym koncercie. I nie można nie przyznać jej racji w słuszności wyboru – Polonezy polskich kompozytorów wybrzmiały pięknie tego niedzielnego, świątecznego jeszcze, popołudnia w „Domu nad Łąkami”. Recital profesor Gabryś-Heyke zakończony został Wielkim Polonezem ES-dur Fryderyka Chopina – dziełem, w którym rozbrzmiewają wszystkie kolory naszej ojczyzny i cała paleta uczuć patriotycznych - i który nie pozostawił chyba nikogo ze zgromadzonych bez wzruszenia.

Czytaj więcej: Wielki Polonez ES-dur

A myśmy szli i szli - niepokonani!

Czytaj więcej: A myśmy szli i szli - niepokonani!„A myśmy szli i szli – niepokonani! Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg” – słowa „Marszu Sybiraków” rozbrzmiewały dziś z tarasu „Domu nad Łąkami” w trakcie koncertu rozpoczynającego wołomińskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Przed publicznością zgromadzoną na tarasach Muzeum oraz w parku wystąpili artyści – uczniowie, abiturienci i nauczyciele – związani z Prywatną Szkołą Muzyczną im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie pod przewodnictwem Pawła Seweryna Rozbickiego: Paulina Marszał-Zych, Maria Romejko-Duch, Maciej Gronek, Maria Szczapa, Aleksandra Banaszek, Weronika Seroczyńska, Zuzanna Wyszyńska, Faustyna Sasin, Wiktoria Chmielewska, Jola Szulim, Aleksandra Sobczak oraz Anna Banaszek i Aleksander Kielak. Program koncertu składał się z utworów, które powstawały od okresu Insurekcji Kościuszkowskiej, przez czas powstań i marszu po Niepodległość aż do kompozycji współczesnych, a które kojarzą się heroizmem walki Polaków o wolność i niezawisłość ojczyzny i dziś poruszają w sercach najtkliwsze nuty.

Czytaj więcej: A myśmy szli i szli - niepokonani!

Koncert z przygodami

Czytaj więcej: Koncert z przygodamiJustyna Górska, Adam Misiak, Filip Szymaniak oraz Mikołaj Jendrysiak czyli Kwartet Smyczkowy Fuerte, zaprezentowali się dziś gościom „Domu nad Łąkami” w repertuarze obejmującym utwory od klasyki, czyli I kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, przez kompozycje stworzone do produkcji filmowych aż do standardów jazzowych. Koncert urozmaicony, tak jak i pogoda w jego trakcie, która zmusiła muzyków do przeniesienia się z tarasiku do wnętrza domu. Mimo tych atmosferycznych przygód goście nie zawiedli. Szóste wydarzenie z cyklu „Muzyczny hołd Bohaterom Ziemi Wołomińskiej w 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku” poświęcone było pamięci wołomińskiego nauczyciela Antoniego Morgi.

Czytaj więcej: Koncert z przygodami

Podkategorie

2020  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template