background
logotype
image1 image2 image3

Nabór na stanowisko referenta

Dyrektor Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie ogłasza nabór na stanowisko referenta.

 • Wymiar czasu pracy: ¼ etatu 
 • Miejsce wykonywania pracy: siedziba Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, ul. W. Nałkowskiego 17, 05-200 Wołomin 
 • Godziny pracy: zgodnie z harmonogramem, także w soboty i niedziele   

  Czytaj więcej: Nabór na stanowisko referenta

DECYZJA O CZASOWYM ZAMKNIĘCIU MUZEUM IM. ZOFII I WACŁAWA NAŁKOWSKICH

Czytaj więcej: DECYZJA O CZASOWYM ZAMKNIĘCIU MUZEUM IM. ZOFII I WACŁAWA NAŁKOWSKICH W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu przeciwdziałanie szerzeniu się koronawirusa SARS-COV-2, w nawiązaniu do decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 11 marca 2020 roku o czasowym zamknięciu instytucji kultury, informujemy że zwiedzanie wystawy, działalność edukacyjna oraz wszystkie wydarzenia kulturalne organizowane przez Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich zostają odwołane od dnia dzisiejszego do 26 marca br. włącznie.

Czytaj więcej: DECYZJA O CZASOWYM ZAMKNIĘCIU MUZEUM IM. ZOFII I WACŁAWA NAŁKOWSKICH

Nabór na wolne stanowisko pracy

MUZEUM IM. ZOFII I WACŁAWA NAŁKOWSKICH W WOŁOMINIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY: Asystent muzealny

 1. WARUNKI PRACY

 • Nazwa stanowiska Pracy: Asystent muzealny

 • Rodzaj umowy: umowa na czas określony

 • Wymiar czasu pracy: pełny etat

 • Godziny pracy: zgodnie z harmonogramem (również soboty i niedziele)

 • Miejsce wykonywania pracy: Wołomin, ul. W. Nałkowskiego 17

 • Miejsce w strukturze organizacyjnej: stanowisko podlega Dyrektorowi Muzeum

  Czytaj więcej: Nabór na wolne stanowisko pracy

Sto lat w Wołominie

Czytaj więcej: Sto lat w Wołominie

Lekcja muzealna dla dzieci szkolnych i młodzieży o historii Wołomina od pierwszych wzmianek o lokacji aż do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów rozwoju miasta w ciągu ostatnich stu lat.

Czytaj więcej: Sto lat w Wołominie

Dawno temu w Wołominie

Czytaj więcej: Dawno temu w WołominieLekcja muzealna dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych z warsztatami plastycznymi o historii Wołomina.
Lekcja z pokazem zdjęć.

Czytaj więcej: Dawno temu w Wołominie

Lektura na nowy rok

Czytaj więcej: Lektura na nowy rokPolecamy książkę Adama Robińskiego pt. „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne:

„Wołomin, dzielnica Górki. Nałkowski musiał lubić patrzeć w dal, bo tu też za oknami miał rozległą łąkę. Wiosną to była kraina bocianów. Kwitły bzy, a żaby rechotały do późnej nocy. Teraz zamiast łąki widać byłoby stację benzynową i McDonalda, gdyby nie zasłaniał ich zagajnik. Ale dom jest ten sam, a może raczej taki sam, bo po wojnie popadł w ruinę i trzeba było go niemal stawiać na nowo. Nałkowska twierdziła, że ojciec zbudował go w 1895 roku na wzór dworku z Wrotkowa. Drewniany, piętrowy, z niewielkim balkonikiem wspartym z równie kameralnego ganku i „aż pięcioma pokojami”. Wcześniej kupił trzy morgi wydmy zarośniętej sosnami po to, żeby córki miały gdzie spędzać wakacje. Oprócz wyściełającego całą działkę kłującego w stopy igliwia Zofia zapamiętała jeszcze płucnicę islandzką, seledynowy porost, którego dziś ze świecą szukać. Ziemia była sucha, więc Wacław przekopał od południowej strony domu włoskie tarasy. Zamiast winorośli sadzili tam co roku fasolę, pomidory, drzewka brzoskwiniowe, a potem nawet truskawki i kukurydzę. Choć dom miał być tylko na wakacje, przez trzy lata mieszkali w nim non stop.

Czytaj więcej: Lektura na nowy rok

Wspomnienie o Jerzym Surowcewie

Czytaj więcej: Wspomnienie o Jerzym SurowcewieJerzy Surowcew urodził się 26 listopada 1892 r. w Kijowie na Ukrainie. Był synem Jana i Marii z Kaliszewskich. Mówił o sobie, że jest Polakiem wyznania prawosławnego. Z pożółkłych fotografii, zachowanych w starym albumie, wyłania się obraz spokojnego i bogobojnego życia, jakie rodzina Surowcewów wiodła wśród sielskich kresowych krajobrazów.

Jerzy Surowcew kształcił się na sędziego na Uniwersytecie Kijowskim, ale studiów nie ukończył. Uciekł do Polski po rewolucji bolszewickiej 1917 r. (był białogwardzistą?). Do 1920 r. mieszkał w Częstochowie. W Wołominie osiedlił się w 1921 r. Zamieszkał w domu przy ulicy Orwida 1, utrzymywał się z produkcji galanterii artystycznej. Brał czynny udział w życiu religijnym wołomińskiej parafii prawosławnej.

Czytaj więcej: Wspomnienie o Jerzym Surowcewie

Ziarno historii literatury i nauki

Czytaj więcej: Ziarno historii literatury i naukiWspomnienie sprzed 25 lat. Fragment przemówienia pana Polikarpa Bulika (1928–2017) – burmistrza Wołomina (1990–1994) wygłoszonego podczas otwarcia Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie 29 października 1992 roku.

„Spotykamy się dziś na uroczystości, na którą Wołomin czekał od wielu lat. Oto otwiera swe podwoje Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich. Te dwie postacie są dobrze znane w historii polskiej literatury i nauki (...). Dzisiaj trudno znaleźć przedstawiciela starszego, czy nawet średniego pokolenia, który nie zetknął się z prozą Nałkowskiej. „Dom nad łąkami" – nad wołomińskimi łąkami – w którym spędziła kilka lat twórczego życia, opisała z liryzmem w swych utworach. Można powiedzieć, że placówka, którą dzisiaj otwieramy po wielu latach przygotowań, będzie służyć nie tylko miastu, ale całemu krajowi. Dzisiejszy dzień nobilituje Wołomin do grona miast, w których znajduje się choćby ziarno historii literatury i nauki."

Uwaga - wejście tylko od ul. Nałkowskiego!

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie uprzejmie informuje, że od 9 sierpnia 2017 r. aż do odwołania wejście do Muzeum będzie tylko przez bramę od strony ulicy Wacława Nałkowskiego. W związku z prowadzonymi pracami na terenie ogrodu przy Muzeum furtka od ulicy 1 Maja będzie zamknięta.

2020  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template