Kto uratuje wołomińskie Górki?

W roku 1937 panie Nałkowskie, matka i córka (Wacław Nałkowski zmarł w 1911 roku) z powodu braku pieniędzy zdecydowały się sprzedać dom. Nabyła go p. Pułaska i ona to jest właścicielką Górek do chwili obecnej… Dom nie remontowany przez lata niszczał, ząb czasu naruszył poważnie czar Górek. […] Obecnie obiekt znajduje się w przymusowej niejako opiece ADM, czego efektów również nie widać, a w zasadzie tylko tabliczka z błędem na dodatek (Nałkowskiego przez „u”) o tym przypomina. Mieszka tu kilkanaście osób. Górki stały się hotelem – przytułkiem, nadzieją na szybkie otrzymanie mieszkania: „bo to dom Nałkowskich i na pewno będzie tu muzeum”.

Pokoje były ciągle zajęte, jedni wyprowadzali się, drudzy wprowadzali. Istny zalew lokatorów legalnych i dzikich… Lata mijały, decyzji jak nie było, tak nie było, aż dom zniszczał do tego stopnia, że jeszcze rok, dwa… […] W 1974 roku komisja, powołana przez wołomińskie władze powiatowe, zjawiła się na Górkach. Stwierdzono, że jeszcze przed nadejściem zimy konieczny jest remont. Koszt napraw oszacowano na 150 tys. zł. Od tego czasu minęła nie jedna, ale dwie zimy … […] Należy zastanowić się: gdyby nawet ze względu na zły stan techniczny, dom musiał być rozebrany, to czy nie warto odtworzyć go?

W. Budzyński, „Nasza Trybuna” z 15 VI 1976 r., nr 135