Muzeum Nałkowskich będzie otwarte

„Na grobie Zofii Nałkowskiej, z okazji rocznicy jej imienin, harcerze z Wołomina złożyli bukiet kaczeńców i garstkę ziemi spod „Domu nad łąkami". A potem przybyli przedstawiciele Społecznego Komitetu czuwającego nad powstaniem Muzeum Nałkowskich, aby również oddać hołd wielkiej pisarce. Przez radiowęzeł w Wołominie nadano okolicznościową pogadankę. W witrynie księgarni, jedynej placówki kulturalnej w tym mieście, urządzono wystawę książek Nałkowskiej. [...] Wzruszająca jest ta pamięć mieszkańców Wołomina o Nałkowskiej i w pewnym sensie zobowiązująca władze miejskie do rzetelniejszego zajęcia się sprawą powstania Muzeum Nałkowskich w domu rodzinnym pisarki. [...]

Przed miesiącem rozwiązano „nieruchawy" Komitet do spraw budowy Muzeum Nałkowskich. Nowy Komitet energiczniej zabrał się do pracy. Spowodował np. to, że MRN w Wołominie ponownie rozpatrzyła przydziały mieszkaniowe w wykańczanym właśnie nowym bloku. W rezultacie MRN obiecała przekwaterowanie lokatorów w terminie do 31 maja. Sprawa jest o tyle ważna, że Ministerstwo Kultury posiada fundusze na wykupienie tego domu, nie może jednak wykupić razem z lokatorami. Do końca maja ma być również dokonany pomiar posesji i wyznaczenie obecnym właścicielom działki zastępczej. Prezydium Woj. Rady Narodowej zobowiązało się do wyasygnowania niezbędnych funduszy na przeprowadzenie remontu przyszłego Muzeum. Mamy nadzieję, że tym razem zobowiązania zostaną zrealizowane. Przypomnijmy, że załoga Wołomińskich Zakładów Stolarskich złożyła w „Expressie Wieczornym" 4186 zł na budowę Muzeum Nałkowskich. Pieniądze te przekazaliśmy do dyspozycji nowego komitetu."

„Express Wieczorny", 1958 nr 124