Do Szanownego Pana Wojewody Warszawskiego, Plac Bankowy 3/5

Wołomin, 19 III 1991 Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc finansową przeznaczoną na zorganizowanie i realizację Muzeum Z. i W. Nałkowskich. Wieloletni remont budynku, należącego przed wojną do rodziny Nałkowskich, został zakończony, posiadamy cenne pamiątki konserwowane przez Muzeum Literatury w Warszawie, w związku z czym pragniemy we wrześniu otworzyć Muzeum. Jednak nowa sytuacja finansowa naszego miasta (przejęcie kosztownych inwestycji, jak: oczyszczalnia ścieków, adaptacja ciepłowni) uniemożliwia nasze zamierzenia. Do realizacji Muzeum urządzanego przez Muzeum Literatury w Warszawie potrzebne są środki w wysokości 100 milionów zł, z podziałem na: 1) projekt i aranżację wyposażenia wnętrz; 2) organizację i urządzenie wystawy; 3) zabezpieczenie Muzeum (przed włamaniem). Za pozytywne ustosunkowanie się do mojej prośby z góry bardzo dziękuję.

Podpisał: Burmistrz Miasta Wołomin.

.