Kto zadba o „Dom nad łąkami”

„Wołomińskie Górki. Co jakiś czas temat ten podejmuje nowa generacja działaczy, zapaleńców. Co jakiś czas, przy różnych okazjach, wiele instytucji łącznie z Ministerstwem Kultury i Sztuki deklaruje pomoc, a kończy się zaledwie łataniem dziur.

[…] Widzę zwisające połamane rynny, szary tynk z głębokimi odpryskami. Odrapane drzwi i okna… Resztki schodów, resztki werandy… Resztki bogatego ogrodu… Z trudem wśród rosnących w nieładzie krzaków odnajduję ślady niegdysiejszych alejek. Brzegi zatarła spływająca poboczami woda, ludzie wydeptali nowe ścieżki na przełaj. […] Trudno zliczyć, ilu ludzi, przez te 30 lat, mieszkało „nad łąkami”. […] Jerzy Surowcew z trudem „czyni honory domu”, bo i wiek już nie ten… 83 lata. […] W grudniu ubiegłego roku do „Domu nad łąkami” przybył stołeczny konserwator zabytków. Ustalono, że „w najbliższym czasie” dokonana zostanie całkowita ekspertyza domu, szacunek jego wartości architektonicznej, stanu technicznego, itp. Znów upłynęło pół roku…”

(W. Budzyński, Kto zadba o „Dom nad łąkami”, „Sztandar Młodych”, 1976 nr 185)