Notatka dla Przewodniczącego Regionalnego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Ziemi Wołomińskiej

Wołomin, 8 V 1973 […] W związku z obietnicą z dnia 5 maja 1973 r., w tymże dniu przeprowadziłem rozmowę z Ob. Surowcewem na temat muzeum. Z rozmowy tej wynika, że dom, w którym mieszkali Wacław i jego córka Zofia Nałkowscy, składa się z 4 lokali i placu o pow. 1 ha, stanowiących obecnie własność państwową.

Posesją administruje Powiatowy Zarząd Budynków Mieszkalnych. W poszczególnych lokalach mieszkają: 1) w 1 pokoju z kuchnią – 3 osoby. Zapisani do Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkanie otrzymają w 1974 r.; 2) w 1 pokoju z kuchnią – 3 osoby; 3) w 1 pokoju – 1 osoba; 4) w 1 pokoju z kuchnią – Jerzy Surowcew z żoną. Obywatel Surowcew coraz bardziej zapada na zdrowiu, utracił wzrok. Od dawna jego pragnieniem jest urządzenie muzeum im. Nałkowskich. Pielęgnował ogród na górze, zbierał pamiątki do muzeum. Gotów jest je przekazać na rzecz muzeum, a mianowicie: 1) popiersie Zofii Nałkowskiej wykonane przez zespół uczniów Dunikowskiego; 2) fotografie Wacława i Zofii Nałkowskich […]; 3) dzieła Zofii Nałkowskiej (15 tomów na ogólną ilość dzieł 29) oraz tomy dzieł Wacława Nałkowskiego; 4) księgozbiór składający się z 3000 tomów, w tym: literatura piękna w języku rosyjskim, polskim, niemieckim, francuskim i angielskim; 5) tłumaczenia; 6) ramy drogocenne, pozłacane. Przy końcu rozmowy ze mną Ob. Surowcew prosił mnie na wszystko, żebym przedstawił myśl powołania muzeum szerszemu ogółowi obywateli wołomińskich, którą to myślą on żyje od wielu lat. Ob. Surowcew zaprasza do „Domu nad Łąkami” większe grono osób, najlepiej z Zarządu Towarzystwa Regionalnego Ziemi Wołomińskiej. Jego największym pragnieniem jest, żeby Zarząd Towarzystwa zaraził się ta myślą i przystąpił do jej realizacji. […] W najbliższych dniach będzie oczekiwał delegacji, która dokona szczegółowej wizji lokalnej, przeanalizuje całokształt sprawy i co do urządzenia muzeum poweźmie odpowiednie decyzje. […] Podpisał:

Sekretarz Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego w Wołominie.