Można uratować jeszcze Dom nad łąkami

„Można uratować jeszcze „Dom nad łąkami”. Przykład z Kalisza. We wsi Russów urodziła się Maria z Szumskich Dąbrowska, wielka pisarka.

Jej dworek rodzinny do niedawna był podobny do dzisiejszego domu Nałkowskich. Władze powiatowe, mimo trudności z przekwaterowaniem lokatorów dworku podjęły decyzję uczczenia pamięci autorki „Nocy i dni”. Znalazły się mieszkania dla kilku rodzin, dworek w Russowie wyremontowany, zamieniony w muzeum, służy już społeczeństwu. Czy nie można tego samego dokonać w Wołominie? Niedawno powstało w Wołominie towarzystwo przyjaciół tego regionu. O ile nam wiadomo jego działacze „przeżywają” również sytuację domu Nałkowskich, szukają sprzymierzeńców w walce o jego ocalenie.”

H. Zimler, Dom nad łąkami, „Gromada Rolnik Polski”, 1972 nr 127