I oprowadza po tych miejscach przeminionych

„ Jeszcze w 1959 r. odwiedził Surowcewa wybitny pisarz radziecki Konstanty Paustowski, proponując użyć swego wpływu. Ale opiekun „Domu nad łąkami” odpowiedział gościowi (z którym studiował razem prawo na Uniwersytecie Kijowskim przed I wojną światową), iż jest to sprawa „między nami – Polakami”. Surowcew od kilkunastu lat przyjmuje wycieczki, opowiada młodzieży szkolnej z Wołomina i Warszawy o twórczości Zofii Nałkowskiej, wystarał się o jej statuetkę, wystawił ją w ogrodzie (raczej w „byłym” ogrodzie). W swojej izbie na 1 piętrze rudery urządził miniaturę muzeum, są w nim wszystkie dzieła pisarki wraz z jej dedykacjami. Wszystko to Surowcew robi bezinteresownie. […] Tablica przybita do domu z napisem „Górki Wołomińskie Wacława i Zofii Nałkowskich jest już nieczytelna.”

H. Zimler, I oprowadza po tych miejscach przeminionych, „Gromada Rolnik Polski”, 1971 nr 65