O „Domu nad łąkami” – prozaicznie

„Podwarszawski „dom nad łąkami” jak magnes przyciąga turystów. Przychodzi tutaj wiele wycieczek szkolnych, przychodzą grupy wycieczkowe PTTK, zaglądają miłośnicy twórczości pisarki.

Tych wszystkich przybyszów wita u wejścia mocno wypłowiała od wiatru i słońca tablica oznajmiająca, że na tym terenie, przeznaczonym na muzeum Nałkowskich, zabroniony jest wypas bydła, naruszanie drzewostanu, itp. Tablica zblakła mocno – a sprawa przekształcenia domu w muzeum ani rusz nie może posunąć się naprzód. Wkrótce po śmierci pisarki Ministerstwo Kultury i Sztuki przyjęło decyzję o utworzeniu w tym domu muzeum; postanowienie władz państwowych zbiegło się z najgorętszymi życzeniami miejscowych wielbicieli twórczości Nałkowskiej, którzy utworzyli współdziałający z Ministerstwem komitet społeczny. […] Niestety, cała sprawa rozbija się jednakże o brak mieszkań zastępczych dla trojga lokatorów domu. […] Mimo wielokrotnych postanowień, terminów, decyzji, mimo interwencji i odwołań – sprawa ta tkwi w martwym punkcie i ani rusz nie może ruszyć z miejsca. […] Kiedy znalazło się wreszcie dla jednego z przewidzianych do przekwaterowania lokatorów mieszkanie zastępcze, do opróżnionej izby w „domu nad łąkami” wprowadził się dziki lokator – i znowu wszystko zaczęło się wikłać od nowa.”

M. Warneńska, O „Domu nad łąkami” – prozaicznie, „Trybuna Ludu”, 1959 nr 240