Z notatek Jerzego Surowcewa, czerwiec 1985

Wołomin, 3 VI 1958 Byłem u p. Z. Paplińskiej. Konferowałem w sprawie przyszłego zebrania. Telefonicznie porozumiałem się z p. Ostapowiczem, który na zebranie 8 czerwca nie przybędzie z powodu wyjazdu. P. Okuniewicz przypomniałem o zebraniu. Później odwiedziłem prof. Mauersbergera, u którego zastałem sekretarkę Dyrektora Neumarka. Referowałem na bieżąco przebieg spraw muzeum. […]

Wołomin, 6 VI 1958 Pracowałem w ogródku. Znowu ktoś poobrywał kwitnące maki i zniszczył paprocie. Uporządkowane zostało poletko warzywne. Zasadziliśmy pomidory. Posadziłem młode kloniki na długiej ścieżce.

Wołomin, 8 VI 1958 Przybył o godz. 10.00 na Górki Dyrektor Gabinetu Ministra Kultury. Posiedzenie Komitetu ds. muzeum zorganizowano na Górkach, […] wszyscy zapomnieli o zebraniu, jedynie panie Paplińska i Domańska przybyły na czas. […] Później odpoczywałem w ogrodzie z Bronisławą.

Wołomin, 12 VI […] Zaprojektowany wyjazd do Adamowizny na 29 czerwca. […] Byłem u Dyrektora Mauersbergera. Omawiana sprawa scenariusza Muzeum. Postanowiono: na parterze dwa pokoje pozostawić jako „eksponaty” – pokój W. Nałkowskiego i pokój Z. Nałkowskiej. Kuchnię przekształcić w bibliotekę, hall i mały pokoik dla ekspozycji. Łazienka – bez zmian. Góra: frontowy pokój – pracownia dla naukowców – 2 boczne – pokoje dla administracji, drzwi ze wschodniego pokoju na ogród (zamiast obecnego okna na wschód). Kraty skasować. Okiennice są wzmocnione. Ogrzewanie centralne. Pani Hani Nałkowskiej nie zastałem.

Wołomin 14 VI 1958 O godz. 10.00 wycieczka szkolna z Wołomina (ca 100 osób). Wieczorem przyszły pani Mossakowska i p. Jadwiga Czarnowska.

Wołomin, 29 VI 1958 Wycieczka Klubu „Ke-Ke-Te” z Warszawy. Wiosenna pogoda spowodowała, że tylko 8 członków wycieczki dotarło do „Domu nad łąkami”. Zdjęcia. Zadeklarowana pomoc „KeKeTe”.