Z notatek Jerzego Surowcewa, maj 1958

Wołomin, 26 IV 1958 Byłem u p. Hanny Nałkowskiej.

Wołomin, 4 V 1958 Posiedzenie Komitetu ds. Muzeum.

Wołomin, 6 V 1958 Byłem u p. Heleny Boguszewskiej.

Wołomin, 14 V 1958 Byłem w Warszawie. [...] W Związku Literatów spotkałem p. Kuczyńskiego. Rozmawialiśmy na temat prasy i wzmianek o „Domu nad łąkami". P. Kuczyński jest zdania, że projekt urządzenia wystawy książek Zofii Nałkowskiej jest nieprzemyślany – książki należałoby wypożyczyć z depozytu Związku Literatów, nie zaś wystawiać przygodne zestawienie utworów z prywatnego księgozbioru. Rozmowy nie dokończyliśmy, gdyż nadeszła jakaś pani, z którą p. Kuczyński skierował się do kawiarni na dole, zapomniawszy się ze mną pożegnać.

Wołomin, 15 V 1958 Wyjechaliśmy z panią Zofią Paplińską na cmentarz Powązkowski z gałęziami kwitnących czereśni. Tam już zastaliśmy panią Hannę Nałkowską, panią Zofię Zahrtową oraz panią Teresę Wieczorkównę. Złożyliśmy kwiaty. Na próżno czekaliśmy na delegację harcerzy do godz. 14.00. Widocznie mieli przyjechać po zajęciach w szkole. Wracaliśmy tramwajem, z którego spadła jakaś starsza pani, co wstrzymało ruch na ½ godziny, aczkolwiek ofiara nieuwagi (własnej?) nie odniosła na pozór większego szwanku. Pogotowie zabrało ją do szpitala, my zaś (ulokowawszy panią Hanię i panią Zahrtową w samochodzie) szczęśliwie wylądowaliśmy na Żoliborzu w węgierskiej restauracji. Spożyliśmy zawiesisty obiad i przy czarnej przegawędziliśmy do godz. 20.00. Lał deszcz, grzmiało, wichura szalała, ale przeminęła szybko. Później dowiedzieliśmy się przez Radio, że burza zdemolowała w tym czasie parę powiatów województwa warszawskiego i lubelskiego. W Wołominie padał mały deszczyk, dotarliśmy do domu na sucho.

Wołomin, 17 V 1958 O godz. 8.00 byłem w MRN. Przewodniczący zakomunikował lokatorom „Domu nad łąkami" o konieczności przekwaterowania ich do mieszkań zastępczych (od których m.in. nie było kluczy).

Wołomin, 18 V 1958 Niedziela. Była grupa – 4 osoby – wycieczkowicze.

Wołomin, 19 V 1958 Rano przybyła duża wycieczka (120 osób) młodzieżowa.