


Spotkania z książką
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 07, wrzesień 2015 06:01
- administrator
Za nami kolejne lato i kolejne spotkania z książką w Muzeum. Dopisała pogoda i dopisali młodzi goście. W ciągu tych dziewięciu spotkań z lekturą przenosiliśmy się w różne miejsca, i te prawdziwe i te magiczne.
Odwiedziliśmy dzieci z Leszczynowej Górki i ich rozbrykanego baranka Czarnulka. Wpadliśmy na chwilę do tajemniczego domu w Wampirzycach by poznać Kazia, Zuzulindę i jamnika Wampira. Rozwikłaliśmy kilka zagadek detektywistycznych wraz z kotem Mruczysławem Pazurem gdzie przedstawiła nam się papuga poliglotka. Na chwilę cofnęliśmy się o kilkadziesiąt lat by poznać się z panami Julianem Tuwimem i Janem Brzechwą.
Dzień Patrona
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 25, maj 2015 06:01
- administrator
15 maja to dzień imienin Zofii. Tego dnia dwie szkoły noszące imię Zofii Nałkowskiej obchodziły święto swojej Patronki. Z wielką przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia na obie uroczystości.
W Szkole Podstawowej Nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Kobyłce rozstrzygnięto konkurs literacko–plastyczny dla klas 4 – 6 pt. „Zofia Nałkowska – nasza Patronka". Nagrodę, którą był bon upominkowy oraz „immunitet" chroniący przed ocenami niedostatecznymi przez cały tydzień, otrzymała klasa 4a. W klasach młodszych dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym poświęconym „Domowi nad Łąkami". W tym dniu wszyscy uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne poświęcone życiu i twórczości Zofii Nałkowskiej. Odświętnie też wyglądała szkoła: kwiaty przy wejściu, wystawy prac plastycznych wykonanych przez uczniów, salonik z początku XX wieku z fotografią Patronki zainscenizowany przy sekretariacie oraz ucharakteryzowana na Nałkowską Wiktoria Falkowska, uczennica II klasy gimnazjum, dopełniały klimat epoki. Wspomniano także o przypadającej w tym roku 35. rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru, co miało miejsce 14 października 1980 roku.
Noc Muzeów 2015
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 21, maj 2015 07:26
- administrator
Tegoroczna Noc Muzeów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedziły nas również dzieci!
Nowości wydawnicze - maj 2015
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 07, maj 2015 05:54
- administrator
- Iskry, "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny", Andrzej Sieroszewski
- Bellona, "Kobieta wyzwolona. Nałkowska i jej mężczyźni", I. Kienzler
- Wydawnictwo Feminoteki, „Granice Zofii Nałkowskiej”, praca zbiorowa pod red. Agaty Zawiszewskiej
Szaman węgierski - o twórczości Aleksandra Nawrockiego
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 11, czerwiec 2013 16:19
- administrator
Gdzie ją spotkałeś? W dziewiątym śnie,
na polnej dróżce, przy złamanej tęczy,
miała sowie oczy i dwa haki – ręce.
Z Bogiem z jednej miski jadła,
a lwią paszczę w strumień kładła.
Szła, aż przyszła, jeszcze ciepła.
– W gwiazdy was przemienię – rzekła.
Aleksander Nawrocki „W gwiazdy was przemienię..."
W sobotę 8 czerwca gościem Domu nad Łąkami był poeta, pisarz, tłumacz, redaktor Aleksander Nawrocki. Przyjechał do Wołomina po raz kolejny, ale po raz pierwszy z własną twórczością. Jako organizator Światowych Dni Poezji gościł sześciokrotnie w Muzeum przywożąc do maleńkiego domku Zofii Nałkowskiej młodych europejskich poetów, by tu, w cieniu stuletniego klonu, mogli zaprezentować swoją twórczość. Tegoroczne spotkanie było poświęcone jednak jego poezji i dorobkowi pisarskiemu.
Czytaj więcej: Szaman węgierski - o twórczości Aleksandra Nawrockiego
Serce Marszałka
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 17, maj 2013 14:51
- administrator
12 maja 1935 roku w niedzielę wieczorem zmarł Marszałek Józef Piłsudski. Kilkadziesiąt minut później Warszawę obiegła ta paraliżująca informacja – nie żyje Marszałek. W mieszkaniu na ulicy Marszałkowskiej 4 właśnie odbywało się przyjęcie z okazji imienin Zofii Nałkowskiej gdy „Wiadomość o tym przyszła tutaj w chwili, gdy dom pełen był obcych ludzi. Przełamana w różnych reakcjach, różnych twarzach, ruchach i słowach. Szła z pokoju do pokoju, od grupy do grupy, nie wiadomo dlaczego szeptem – po całej skali wrażenia, po wszystkich jego szczeblach i odcieniach" (Z. Nałkowska, Dzienniki 1930-1939, t. 2, Warszawa 1988, s. 10).
Wykłda dla PUO
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 13, listopad 2012 00:00
- administrator
„O Zofii Nałkowskiej (1884–1954)". Wykład Marzeny Kubacz dla Powiatowego Uniwersytetu Otwartego w Wołominie.
Nałkowska albo życie pisane
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 27, październik 2012 00:00
- administrator
„Nałkowska albo życie pisane". Spotkanie poświęcone nowej książce prof. Hanny Kirchner. Fragmenty książki czytała aktorka Zofia Kucówna.
Z Górek musi się roztaczać widok łąk
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 27, wrzesień 2012 10:01
- Janina Stasiszyn
22 września, w jesienny już, deszczowy wieczór w Domu nad Łąkami miała miejsce wyjątkowa uroczystość – obchodziliśmy 20-lecie Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich, z której to placówki kulturalnej od 20 lat Wołomin jest dumny. Był kameralny koncert, jubileuszowy tort, wielu ważnych gości i trochę historii...
– Zasypano właśnie fragment łąki z rowem, budując w tym miejscu parking i już nie będzie łąki pełnej kaczeńców – nie jest to na szczęście opis obecnej sytuacji – tak pisała prasa w 1976 r., gdy ówczesne władze podjęły decyzję o wykupieniu Domu nad Łąkami i utworzeniu na tym terenie Wołomińskiego Parku Kultury i Rozrywki, nazywanego również Ośrodkiem Rekreacyjno-Wypoczynkowo-Kulturalnym im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Choć wcześniej budynek podupadał, projekt ten oznaczał, że okolica straci swój niepowtarzalny urok, który odnajdujemy w spisanych przez Nałkowską „Dziennikach". Na szczęście w latach 80. budynek został wpisany do rejestru zabytków, a do pracy nad utrzymaniem jego charakteru włączyło się warszawskie Muzeum im. Adama Mickiewicza. Dom nad Łąkami przed pochopnymi planami uratowały jednak dopiero zmiany, jakie zaszły w 1989 r.
Więcej artykułów…
Podkategorie
Cytaty
Nie mogę już żyć wśród ludzi, nie pojmujących, że są rzeczy o których się nie mówi.
Więcej…